Winners of 30th Anniversary Childrens Art Competition Revealed

The Institute of Technology, Tralee is celebrating its 30th anniversary this year. To help mark this momentous occasion the Institute ran an art competition open to all primary schools in Kerry and presented prizes to each of the category winners at a function in the ITT on Friday June 13th .

â¿¿When I Grow Upâ¿¿ was the theme and the Institute received thousands of entries from school children throughout the county. Entries included careers in nursing, engineering, teaching to name but a few.  

Winners attended a presentation ceremony at the Sólás Building in the Institute were accompanied by their schools and parents. Winners and those who were recommended by the judging panel were presented with prizes by Michael Carmody, President, ITT.     

The four category winners will have their art work permanently displayed in the new library building in the North Campus, which is due to be completed at the end of 2008.  

Category 1 Winner Emma Savage Age 5 Scoil Eoin, Balloonagh Tralee Junior Infants Category 1 (4-6 years)
Winner

Name: Emma Savage
School: Scoil Eoin, Balloonagh, Tralee
Class: Junior Infants

Prize: Bicycle valued at €150.00.  The winning student was also presented with a two hour professional art class for their class year.

Category 1 (4-6 years) Recommendations from the Judges
Prize: All recommended entries were presented with their art work framed.

Name: Jessica O Leary
School: Knockaderry N.S., Farranfore
Class: Senior Infants

Name: Aine Mulrooney
School: Scoil Eoin, Balloonagh, Tralee
Class: Junior Infants

Category 1 Recommendation Jessica O Leary Age 6 Knockaderry N.S., Farranfore Name: Shannon Lucy
School: Rahee N.S., Headford, Killarney
Class: Senior Infants

Category 2 (7-9 years)
Winner

Name: Orla Ni Bheaglaoi
School: Naomh Eire, Kilmoyley, Ardfert
Class: 1st Class

Prize: Bicycle valued at €150.00. The winning student was also presented with a two hour professional art class for their class year.

Category 2 (7-9 years) Recommendations from the Judges

Name: Rachel Rowlands
School: Knockanure N.S
Class: 2nd Class

Category 1 Recommendation Aine Mulrooney Age 5 Scoil Eoin, Balloonagh Tralee Name: Shelley Stack
School: Ardfert N.S
Class: 3rd Class

Name: Chloe Galvin
School: Dromclough N.S., Listowel
Class: 3rd Class

Category 3 (10-13 years)
Winner

Name: David O Shea
School: Lauragh N.S.&
Class: 4th Class

Prize: Bicycle valued at €150.00. The winning student was also presented with a two hour professional art class for their class year.

Category 3 (10-13 years) Recommendations by the judges

Category 1 Recommendation Shannon Lucy Age 6 Rahee N.S., Headford Killarney Name: Katie O Brien
School: Blennerville N.S
Class: 5th Class

Name: Sean O Mahony
School: CBS Primary, Clounalour, Tralee

Name: Edel Carmody
School: Moyderwell Primary, Tralee
Class: 6th Class

S Category
Winner

Name: Zeeshan Baig
School: Gaelscoil Mhic Easmainn, Tralee
Class: 3rd Class

Prize: Bicycle valued at €150.00. The winning student was also presented with a two hour professional art class for their class year.

Category 2 Recommendation Chloe Galvin Age 9 Dromclough N.S.	Listowel 3rd Class S Category Recommendations by the judges

Name: Sarah Dillane
School: Scoil Eoin, Balloonagh, Tralee
Class: 6th Class

Name: Ciaran O hUllachain
School: Scoil Mhaolcheadair, Baile na nGall
Class: 6th Class

Name: Tommy Stack
School: Knockanure N.S.
Class: 4th Class

To see all the artwork>>